Сучасна трансформація одягових традицій

Сьогодні народний стрій з усіма атрибутами зустрічається вже вкрай рідко. Але тішить те, що ще є люди, які передають свої знання наступним поколінням.

Історію змін у пошитті традиційного одягу на Вижниччині та його осучаснення можна простежити завдяки дипломним та курсовим роботам студентів та випускників Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю.Шкрібляка. Щоб показати людям ту красу, яку творять молоді люди, у 1966 році було засновано Музей, який налічує в своїх фондах близько 20 тисяч експонатів.

А починалось все у далекому 1905 році, коли у невеличкому буковинському містечку Вижниця, з дозволу «Міністерства освіти та культів Австро-Угорщини», за рішенням Буковинського парламенту урочисто розпочався навчальний процес у новоствореній україномовній «Крайовій школі різьбярства, токарства та металевої орнаментики (оздоби)».

Однією із ключових особистостей у становленні цього закладу став видатний народний майстер Василь Шкрібляк. Якби Василь Юрійович народився у нас час, то, безумовно, був би не менш масштабною фігурою. Завдяки надзвичайному таланту, його з початку ХХ століття і донині вважають класиком гуцульського різьблення. Особлива манера «сухої» плоскої, рельєфної різьби, інкрустації, інтарсії, випалювання, мосяжництва зробила ім'я майстра впізнаваним. І, забігаючи наперед, іменем саме Василя Шкрібляка згодом найменували мистецьку школу, якій він присвятив своє життя і непересічний талант.

У 1911 році школа отримала нову назву - «Крайовий научний заклад токарства, різьбярства та металевої орнаментики». Випускники установи одержували право організовувати власну справу, займатись підприємництвом і навчати учнів декоративно-ужитковому мистецтву. Коли в 1940 році Північна Буковина, яка досі належала Румунії, увійшла до складу Української РСР, на базі крайової школи було утворено «Вижницьке державне художньо-промислове училище», згодом «Вижницьке училище прикладного мистецтва» (1956). За результатами успішної державної акредитації навчальний заклад був реорганізований у «Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В. Ю. Шкрібляка» (1994).

Сьогодні у Вижницькому коледжі прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка працюють висококваліфіковані, визнані на державному рівні фахівці, члени Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва та Спілки дизайнерів України, лауреати міжнародних, всеукраїнських та обласних премій і конкурсів.

Сучасні процеси становлення нашої держави диктують особливі умови розвитку освіти. Та одним із ключових завдань естетичного виховання нових поколінь української молоді залишається те, що воно має базуватися на оптимальному поєднанні кращих світових досягнень і традиційних місцевих здобутків.

Саме на це спрямовує особливу увагу Вижницький мистецький заклад освіти, який постійно розвивається, розширює свою діяльність. Загалом, сьогодні тут навчаються близько трьохсот студентів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» і першим освітнім рівнем вищої освіти «бакалавр». Вони здобувають фах на десяти спеціалізаціях коледжу, кожна з яких має свою «родзинку» та особливу атмосферу.

Спеціалізації «Художня вишивка, моделювання та конструювання одягу» і «Художнє ткацтво» - це ті спеціалізації, робота яких наскрізь пронизана народністю, глибинністю, вивченням і збереженням народних традицій та використанням їх у творчості студентів.

Дизайн одягу - відділ для тих, хто прагне отримати глибокі знання в галузі художньої та проектної культури, стати художником, конструктором і технологом, оволодіти навичками закрійника і кравця. Крім цього, студентів навчають орієнтуватися в маркетингових і рекламних стратегіях, щоб не лише втілювати свої творчі ідеї, але й презентувати їх широкому загалу.

Прикметно, що кінцевим результатом навчання у мистецькому коледжі стає практична робота - виріб, в який вкладено працю і здібності студента та ,безумовно, знання і досвід викладача. Ці твори мають неабияку цінність, оскільки створені на основі досліджень, пошуку прототипів, глибини українського народного мистецтва. Такий підхід відкриває неабиякі можливості для творчої самореалізації.

Значення мистецьких закладів освіти важко переоцінити. Адже саме вони безпосередньо причетні до формування культурного рівня суспільства, того, що, по суті, найбільше поціновується в теперішньому цивілізованому світі. Культура і мистецтво в наші дні стали своєрідною візитною карткою будь-якої розвиненої держави. Найвідповідальнішою та важливою у цьому контексті є роль закладу мистецької освіти у Вижниці, що генерує, розвиває і відроджує традиції народного декоративно-прикладного мистецтва України.

Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філіал Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського)

78600, вул.Незалежності, 55, м.Косів, Івано-Франківської області

Музей старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини (філіал Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю.Шкрібляка)                          

59200, вул. Д.Загула,13, м.Вижниця, Чернівецької області

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати