Місце Вижниччини в Гуцульській спільноті

Сучасні межі Гуцульщини

Гуцульщина - самобутній етнографічний район в Українських Карпатах зі своєрідним господарським укладом життя, побутом, традиційною матеріальною та духовною культурою. За сучасним адміністративним поділом Гуцульщина охоплює південну частини Надвірнянського, Косівського районів і Верховинський район Івано-Франківської області, південну частину Вижницького і Путильського районів Чернівецької області та Рахівський район Закарпатської області.

Проте, чітких кордонів (меж) Гуцульщина з іншими етнографічними територіями не має. Але, населені пункти Березів, Яблунів, Уторопи, Косів, Кути, в тому числі і Вижниця, належать вже до смуги, перехідної до Покуття. [1]

Однак, раніше територія, де жили гуцули, була далеко іншою і з часом зазнавала змін. Так, Софрон Витвицький у своїй праці "Історичний нарис про гуцулів" (першій праці про гуцулів взагалі), випущеній у 1863 році, писав, що гуцули мешкають вздовж Карпат від їх сходу і до заходу, починаючи від Кирлібаби (Румунія), а далі через Жаб'є, Микуличин, Дору і аж до Росулни та Рафайлова. У бік північний гуцульське розселення сягає містечок Молдавської Кімполуні (Румунія), Вижниці Чернівецької області, Кутів, Косова, а також Пістині, Надвірної, Солотвина Івано-Франківської області і аж до Порогів. На південь від Чорногори гуцули доходять Вишови, обіймають обидва боки джерел Білої і Чорної Тиси аж до Сігета на Уграх (Румунія). Гуцули мешкають і навкруг Чорногори, яка ніби королева Східних Карпат, є кульмінаційним пунктом давнього розселення цього народу.

У широкій долині, де непокірний Черемош виривається із полону стрімких вершин і несе свої води назустріч Пруту, розкинулося місто Вижниця. Усе в ньому невіддільно пов'язане з горами. Вони наділили його неповторною красою і привабливістю. Вижницю часто називають «воротами в Карпати». Ці ворота широко відчинені для тих, хто прагне долучитися до первозданної гірської краси. Цілюще гірське повітря, настояне на хвойних пахощах, мальовничі пейзажі, що милують зір і створюють добрий настрій, привітність місцевих жителів - все це робить Вижниччину справжньою гуцульською перлиною.

Вижниця завжди розвивалася як торгове поселення, яке було тісно пов'язане з гірськими і низинними районами Буковини, славилася хорошими ярмарковими традиціями. Саме це і сприяло наданню місту статусу повітового центру в 1855 році.

Межі Вижницького повіту, поч. ХХ ст.

Переглядаючи на старих картах австрійських та румунських часів територію Вижницького повіту й аналізуючи характеристику гуцульських поселень, можна сміливо стверджувати, що межі Гуцульщини на Вижниччині рівнозначні межам Вижницького повіту початку ХХ століття. Дійсно, вивчаючи у своєму дослідженні одягові традиції Гуцульщини на Вижниччині по течії річки Черемош, з відібраних нами населених пунктів району, до гуцульських відносяться села Виженка, Чорногузи та Іспас. А місто Вашківці показує контраст між одяговою модою гірської та рівнинної територій району.

Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філіал Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського)

78600, вул.Незалежності, 55, м.Косів, Івано-Франківської області

Музей старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини (філіал Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю.Шкрібляка)                          

59200, вул. Д.Загула,13, м.Вижниця, Чернівецької області

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати